2nd Edition 2019

MiMo - Milano Mobile Film Festival 2nd edition June 2018

Finalists and Winners

2nd Edition 2019

 

Film & Short category (click here to view)

The WantWinner
Lori Saux
United States

Lifeless landWinner
Teto Break
Iraq

Lightning – Finalist
Cristina Isoli
United Kingdom

Come Back, Dad – Finalist
Yung-Shin CHAO

Sauce BBQ – Finalist
BW image studio
Russian Federation

#Stealth – Finalist
Inga Vosk
Russian Federation

Spring Symphony – Finalist
Paul Maldonado
United States

An yet it moves! – Finalist
Vladimir Di Prima
Italy

Free Will – Finalist
Vanessa Silva
United States


 

60 Seconds category (click here to view)

2 facesWinner
Amingo Thora
Martinique

Enjoy your meal – Finalist
Saman Haghighivand
Islamic Republic of Iran

Maiden – Finalist
Fatemeh Saeedi / Saeed Aghakhani
Islamic Republic of Iran

Silence is deadly – Finalist
Brice VENEZIANO
France

Loop – Finalist
Talo Silveyra
Argentina

The Monologue – Finalist
Florent Sabatier
France Finalist

Paper trail – Finalist
Emily Brown
United Kingdom

Me? – Finalist
Alessandro Sartori
Italy

Pulpe Fiction – Finalist
Janek Tarkowski
France

The things that things do – Finalist
Kirsten Wehr
Germany


 

Documentaries category (click here to view)

S-manWinner
Timo Zhalnin
Russian Federation

The BackwatersWinner
Cletus Clement
Nigeria

CoastlineWinner
FENG Wei-Jung
Taiwan

The Reef – Finalist
Sven Dreesbach
United States

Golden years of Moscow – Finalist
Andrey Efimov
Russian Federation

New York – eyes wide shut – Finalist
Texas Glory
Germany

I am Instagram – Finalist
Julien López
France

The new Forbidden City – Finalist
Viv Li
China

Rospuutto 4K – Finalist
Olli Huttunen
Finland

Eraserhead – rimozione sicura – Finalist
Edoardo Genzolini
Italy

Swisslapse – Finalist
Mayank Bhutoria
Switzerland

Born and raised in the Ghetto P. 1 – Finalist
Kibera Johan Mottelson
Kenya


 

Soundtrack category (click here to listen)

Music for a short film “One”Winner
Roman Sinitsyn
Russian Federation

Inside meWinner
Humans Project
Italy

Up in SmokeWinner
Janani
United States

Adore – Finalist
Lucy Clearwater
United States

Indigo Child – Finalist
Anya Skidan
United States

Desolate City – Finalist
Marcus Scheibmaier / Peter Meyvaert
Belgium

Lux Interior – Finalist
Colectivo pdp11_Universitat Politècnica de València
Spain

Brainstorm – Finalist
Lyrical Genes
United States

Quiet – Finalist
Victor Caesar
Brazil

Haba Dai – Finalist
Falaq Amin
Nigeria

Nothing Left For me – Finalist
Nine Lies
United Kingdom


 

Students category (click here to view)

Non più non ancoraWinner
Antonia Catillo
Italy

Lunch Break – Finalist
Thamanna Sol
India


 

Videoclip category (click here to view)

EcletticoWinner
The BUBI
Italy

Snow dayWinner
Chaw Khanawutikarn
Thailand

MYF – Finalist
Sabriel Hobart
United States

Moon Serenade – Finalist
Pascal Adant
Belgium

AUNT TABBY // Morphine – Finalist
Georgiy K.
Russian Federation

Love Sucks (Amor mierda) – Finalist
César Pérez
Spain

Daddy’s Money – Finalist
Jackie Paladino
United States

THE MARSH – Finalist
Claudio Pelizzer
Italy

Evocations_out – Finalist
Luan Machado
United States

Jose Rizal [Official Music Video] Knowa Lazarus – Finalist
Q-York, Izz, DannieBoi, Mike Swift
Philippines

Pra Lua Eu Vou Viajar Nicolas Molina (feat. Natália Matos) – Finalist
ATW80 Music Videos
Brazil

What a beautiful name – Finalist
Luis Juarez
United States


 

Virtual Reality category (click here to view)

Tower of Babel by the seaWinner
FENG Wei-Jung
Taiwan

MOWB – Finalist
Kazuki Yuhara
Japan


 

Animations category (click here to view)

Soul for saleWinner
Anna Belenkiy
Israel

Like and FollowWinner
FME Team
Japan

Small spark – Finalist
Prototypes Distribution
France

The Duel – Finalist
Alistair Kerr
United Kingdom

Shy & Ketchup – Finalist
Teresa Romo
Chile

Fall into “PAYUMILON” – Finalist
Mayu Ikeda
Japan

Rockamilly – Finalist
Sara Gtz
Mexico

Baby Death – Finalist
Federico Cadenazzi
Italy

The woman who turns into a castle – Finalist
Kathrin Steinbacher
Austria

Along the river during Qingming Festival – Finalist
Xin Wang
China

Sword – Finalist
Jingqi Zhang
United States

Brain cleaner – Finalist
Jinkyu Jeon
Republic of Korea

Bloody riot – Finalist
Marcela Drobna
Czech Republic

Zero and one – Finalist
MortezaAli Samiei
Islamic Republic of Iran

The Blossoming Wish – Finalist
Jenny Li
United States

Share this Page